Z toho vyplývá, že tato nutnost něčeho se držet bude architekty, nebo těmi kdo návrhy na takové věci dělají vyslyšena. A proto vzniklo spousta různých druhů zábradlí. Jejich technická specifikace je vskutku tak různá, že se nedá ani všechno kolem toho vypočítat. Už jen z technického hlediska je to více druhů a pak by se ještě musel brát v potaz materiál, ze kterého to celé zábradlí je a to by se člověk opravdu nedopočítal. Pro potřeby našeho článku si to rozdělíme na dřevěné a kovové plus nějaká ta umělá hmota. Jedno, co musí mít tyhle materiály společného je jejich pevnost a stabilita pro každé počasí.
Pokud je zábradlí vevnitř, nemusí se na něj klást až takové nároky, ale na venkovní ano. Jistě byste neradi šli po schodech, uklouzli a místo madla na zábradlí byste drželi jen nějakou divnou hmotu a jeli ze schodů jak namydlení. Některé druhy zábradlí, které se dříve dělaly a věnovalo se jim spoustu času, to vlastně byly, či ještě dodnes jsou v podstatě taková umělecká díla. Poněkud nedoceněná, ale jsou. A je jich kolem nás ještě dost a dost jen se člověk musí umět dívat. Pokud jste se s něčím podobným nikdy nesetkali, tak se podívejte na přiloženou fotografii a řekněte sami, zda to není hezké. Také se vám to líbí?
V dnešní době betonu a rychlosti nemá skoro niko čas se něčím podobným zabývat. Do novostaveb se dává pořád to stejné, oku nelahodící, zato tvrdě účelné. Ostatně, lidi mají platit nájem, a ne koukat co je kde hezkého. Venkovní zábradlí jsou na tom velmi špatně, protože železo, jak známo koroduje. Takže je třeba se o ně starat. Jednou za čas odřít kartáčem zrezivělá místa a znovu natřít. Proto se nyní hodně prosazuje nerezové zábradlí, které jak známo korodovat nemůže. Dává se všude kde na to jsou peníze a kde je třeba aby lidé měli oporu. Ale lze jej použít i kdekoliv jinde. Prostě tam, kde je potřeba.