Většina lidí platí sociální pojištění. Platí ho povinně každý, kdo je v zaměstnaneckém poměru. Pokud někdo nepracuje, a nebo má jen velmi nízké příjmy, sociální pojištění platit nemusí. Celé generace platí pojištění, aby se z něj financovaly sociální dávky včetně důchodů. A teď najednou posloucháme, že jsou lidé téměř před důchodem povinni si na něj našetřit sami, a nemohou se spoléhat na stát. Je to vůbec možné? Možná, že kdyby stát tak lehkomyslně nezacházel s vybranými penězi od svých občanů, na starobní důchody by byl peněz dostatek.
Všem je neustále vtloukáno do hlavy, aby si odkládali peníze na důchod. Jenže drtivá většina lidí prostě nemá z čeho. Politici jsou evidentně na míle vzdáleni realitě, protože jinak by po lidech, kteří berou z velké části minimální mzdu, nebo mzdu podobnou, nemohli nic podobného chtít. Je totiž jasné, že z takto nízkých příjmů není možné platit bydlení, potraviny, léky, všechny další životní náklady, a k tomu šetřit dětem do začátku a ještě si šetřit na důchod. Podle spousty politiků by člověk na důstojný důchod potřeboval alespoň 7 milionů korun. Zní to jako výsměch, že?
Zachrání nám fondy penzi https://nebankovnihypoteky.net/zachrani-nam-fondy-penzi/ ? Když už si nechcete šetřit tak, že si budete peníze nechávat na účtu, kde nemají žádné zhodnocení, můžete využít penzijní fondy. Jenže ani u nich nemáte jistotu, že ke zhodnocení dojde. Podmínky pro vyplácení bonusů se neustále mění, a tak se může stát, že naopak vyberete méně peněz, než jste do fondů vložili.
V zahraničí už se párkrát stalo, že došlo k vybrání vložených peněz bez náhrady, a stát je použil pro vlastní potřebu. Je něco takového možné i u nás? Vyloučit to stoprocentně nelze. Proto je potřeba přistupovat k podobným finančním produktům obezřetně, a snažit se investovat raději do zlata, které vám nikdo nevezme. Zlato je jistota v každé době.