Představte si, že bydlíte v paneláku, v posledním patře bytového domu, který má rovnou střechu v původním stavu, ještě z doby výstavby, tedy ze sedmdesátých let dvacátého století. Dům je sice zčásti revitalizovaný, disponuje zateplenou fasádou, novými plastovými okny, novými vchodovými dveřmi a výtahem, ovšem rekonstrukce střechy je prozatím v nedohlednu. Ve vašem bytě je v létě příšerné vedro, teplý vzduch přímo sálá od stropu tím, jak je rovná plechová střecha rozpálená od sluníčka, a v zimě vám zas z bytu zbytečně uniká teplo. Je tedy více než rozumné soustředit nyní pozornost na zateplení stropu po celé ploše bytového prostoru. Jak to ale vyřešit, aby izolační vrstva na svém místě spolehlivě držela a aby vám nespadla na hlavu?

bytový dům

Což takhle dát tentokrát přednost injektážním kotvám Spiral Anksys? Oč se jedná? Injektážní kotvení Spiral Anksys sestává z dutých ocelových válečků, vyrobených z plechové síťoviny potažené zinkem. Konstrukce kotev je zdánlivě primitivní, ale ve skutečnosti jde o velice důmyslný systém, který se již osvědčil na mnoha stavbách. Jakmile totiž kotvu vložíte do předvrtaného otvoru ve stavební konstrukci a v izolačním materiálu a začnete ji vyplňovat montážní pěnou, ta postupně pronikne všemi otvory v síti a spojí ji s okolím.

velký panelák

Vznikne tím zajímavý jev, který vám může připomínat armování betonu ocelovými dráty nebo pletivem. Pletivo zalité betonem zpevní celou konstrukci a železobeton pak získá mnohem lepší vlastnosti, zejména houževnatost a pevnost, přičemž v podobném duchu se to odehrává i u kotev Spiral Anksys. Tento způsob kotvení stavebních a izolačních konstrukcí se využívá u zateplování fasád klasických zděných staveb i dřevostaveb včetně kotvení příček Porotherm a lze jej využít i pro kotvení některých prvků a konstrukcí na již zateplenou fasádu, například pergol nebo garážových stání.

3/5 - (3 votes)